6 gier online do nauki projektowania graficznego

Gry i nauka? Gry i nauka? Z tego nie może wyjść nic dobrego… A jednak istnieją wyjątki! Zebrałem tutaj 6 gier online do nauki projektowania graficznego, dzięki którym poznasz jak działają krzywe Béziera, nauczysz się pracować na kole barw oraz działać z kształtami wektorowymi w popularnych programach graficznych.

The Bézier Game — krzywe Béziera

Gry do nauki projektowania graficznego

The Bézier Game to jak sama nazwa wskazuje gra pomagająca w nauce działania na krzywych Béziera i posługiwania się narzędziem pióro w programach graficznych. Adobe Illustrator, Photoshop, InDesign, a nawet After Effects — we wszystkich programach pióro działa w podobny sposób. Manipulując punktami (tzw. kotwicami) oraz uchwytami możemy stworzyć w krzywych każdy możliwy kształt.

Gra polega na takim poprowadzeniu krzywej, by nie wyjechać poza granice wyznaczonej ścieżki. Za każdym razem mamy jednak wyznaczoną maksymalną liczbę kotwic, które możemy postawić. Dzięki temu gra wymusza na nas działanie uchwytami i odpowiednie kształtowanie łuków.

Zanim jednak przejdziemy do bardziej rozbudowanych kształtów jak widoczny powyżej samochód, możemy zaliczyć kilka etapów wprowadzających, w których stworzymy proste symbole jak dom czy koło. W tych początkowych etapach animacja pokaże nam najpierw jak powinniśmy poprowadzić krzywą zanim zrobimy to sami.

The Bézier Game to nie tylko świetny sposób na naukę działania na kotwicach i uchwytach, ale również na utrwalenie skrótów klawiszowych, które tę pracę ułatwiają.

KERNTYPE — odległości między literami

Kern Me - gra do nauki projektowania graficznego

Czym jest Kerning? To regulowanie odległości pomiędzy konkretnymi parami znaków w krojach pisma. Dzięki temu np. takie litery jak A i V czy T i A nie są od siebie przesadnie daleko, bo delikatnie „naruszają” swoją przestrzeń.

W KERNTYPE naszym zadaniem jest więc odpowiednie ustawienie odległości między literami w poszczególnych wyrazach, za każdym razem napisanych innym krojem pisma. Gra ma za zadanie wyrobić u nas odpowiednie wyczucie tych odległości, co ułatwi nam pracę z tekstem w przyszłości.

Przesuwamy więc poszczególne litery, po czym nasze ustawienie zostaje porównane z ustawieniem wzorcowym i przedstawione w postaci punktacji, po 10 poziomach zobaczymy podsumowanie, którym możemy podzielić się ze znajomymi.

Niestety, minus polega na tym, że te 10 poziomów, to jedyne jakie są dostępne, więc raczej nie będzie to długa zabawa. Jednak jeśli chcesz poznać więcej narzędzi, które ułatwią Ci pracę z tekstem — mocno polecam ten artykuł.

The Boolean Game — łączenie, dzielenie i odejmowanie kształtów.

The Boolean Game - gry do nauki projektowania graficznego

The Boolean Game to z kolei świetne ćwiczenie narzędzia Filtry Ścieżek (Pathfinder). Nasze zadanie polega na odpowiednim ustawieniu kształtów bazowych i stworzeniu z nich nowego kształtu przy pomocy znanych z programów graficznych opcji: łączenia, odejmowania, przycinania i wykluczenia.

Muszę przyznać, że szczególnie spodobał mi się fakt, że niektóre kształty, które tworzymy w grze odpowiadają popularnym ikonom używanym w projektach. Należą do nich chociażby ikona głośności, czy chmury. Zdecydowanie przydatne.

Color — dobieranie kolorów

Gry do nauki projektowania graficznego

W Color naszym zadaniem jest wybranie z koła koloru takiej barwy, by jak najbliżej odpowiadała barwie bazowej wskazanej w danym etapie. O ile z jednym kolorem jest dosyć łatwo, o tyle nieco trudniej może być w etapach, w których dobieramy kolory komplementarne czy nasycenie.

Ta gra ma za zadanie obeznanie z kołem barw, a dzięki szybszej identyfikacji barwy i umiejętności odnalezienia jej w odpowiednim miejscu koła, ułatwienie późniejszej pracy.

X-Rite — wyzwanie dla Twoich oczu

The X-Rite - test koloru

X-Rite to prosty test polegający na ułożeniu kolorów między dwoma odcieniami. Po ustawieniu kwadratów w czterech rzędach możemy sprawdzić nasz wynik pokazujący „czułość” naszego oka (lub jakość naszego monitora 😉 ) — im mniej punktów tym lepiej!

Hex Invaders — identyfikowanie kolorów HEX

Hex Invaders - kolorowa gra o identyfikacji kolorów HEX

W końcu coś, co przypomina klasyczną rozgrywkę! Hex Invaders to luźno wzorowana na Space Invaders gra polegająca na ustrzeleniu odpowiedniego kosmity. Odpowiedni to ten, którego kolor zgadza się z wyświetlanym na górze kodem HEX. Brzmi jak wyzwanie, prawda?

Za każdego kosmitę, którego trafimy, a jego kolor będzie zgadzał się z wymaganym przez grę kodem, dostaniemy 10 punktów. Natomiast za każdego błędnie ustrzelonego stracimy 10. Wynik pokaże nam naszą znajomość kolorystyki HEX.

Kilka bonusów, czyli gier nieco… mniej edukacyjnych

Kill Comic Sans

Kill Comic Sans - gra dla grafików

Kill Comic Sans to niezwykle prosta gra polegająca na… strzelaniu do napisu „Comic Sans”. Po prostu. 😉

Helvetica vs. Arial

Helvetica vs. Arial - prosta gra o typografii

Wbrew pozorom nie jest to gra polegająca na szukaniu różnic między Helveticą a Arialem. To jest Helvetica kontra Arial — dosłownie. W grze sterujemy literami kroju Helvetica i przy pomocy myszy walczymy z literami armii Ariala.

Pixact.ly

Pixactly - gra dla grafików

Na koniec chyba najtrudniejsza gra z całego zestawienia — Pixact.ly. Zasady są banalne — należy narysować prostokąt o wymiarach podanych na górze strony. Okazuje się jednak, że zadanie nie jest takie proste jak się wydaje i wymaga sporego wyczucia. Po każdym poziomie widzimy wynik, a po pięciu punkty są podliczane.

Która gra podoba Ci się najbardziej?

Mam nadzieję, że gry, które tutaj zestawiłem pomogą Ci choć trochę w nauce projektowania graficznego (szczególnie kilka pierwszych). Która z nich podobała Ci się najbardziej? A może znasz inne, którymi chcesz się podzielić? Czekam na Twój komentarz!

Jeśli chcesz natomiast wzbogacić swój warsztat graficzny o narzędzia, które mogą Ci się przydać w codziennej pracy to rzuć okiem tutaj.

Zdjęcie w nagłówku: The Bézier Game

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Tweetuj
Share on linkedin
Poleć innym
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Arek Grasela

Arek Grasela

Pracuję jako projektant graficzny. W swojej pracy łączę wiedzę z zakresu marketingu, mediów społecznościowych i projektowania. W wolnych chwilach dzielę się pasją i doświadczeniem.