Praca projektanta to nie tylko obróbka zdjęć, tworzenie ilustracji czy stron internetowych. To często też praca z tekstem (z dużą ilością tekstu). Nierzadko jednak zdarza się, że treść, która ma się znaleźć w katalogu, na ulotce czy na stronie internetowej nie jest poprawnie przygotowana. Teksty napisane wielkimi literami, spacje w nieodpowiednich miejscach czy brak interpunkcji to rzecz niezwykle powszechna. Jak więc radzić sobie z takimi problemami w bardziej obszernych publikacjach, by nie trzeba było usuwać każdej spacji ręcznie lub stawiać przecinków? Mam nadzieję, że znajdziesz odpowiedź w tym artykule — zebrałem w nim kilka narzędzi online, z których korzystam w codziennej pracy z tekstem.
convertcase.net
Convertcase.net to rewelacyjne narzędzie nie tylko do „naprawiania” tekstu, ale też jego finezyjnej edycji. Podstawową funkcją, z której korzystam najczęściej, jest zmienianie wielkości liter przy użyciu opcji „Litery jak w zdaniu” – sprawia to, że każde zdanie będzie zaczynało się wielką literą, podczas gdy wszystkie pozostałe będą małe. Nie jest to jednak narzędzie idealne, ponieważ nie wychwyci ono imion czy nazw własnych — tych musimy pilnować już sami.
Oprócz tej funkcji convertcase.net pozwala na powiększenie każdej pierwszej litery wyrazu, litery pisane naprzemiennie (wielkie i małe) czy funkcja pisania naprzemiennego (co druga litera jest wielka). Ciężko mi sobie wyobrazić by komuś przydały się te dwie ostatnie opcje, ale lepiej za dużo niż za mało, prawda?
To tylko jedna z 12 zakładek, jakie oferuje to narzędzie, oprócz pracy na wielkich i małych literach możemy wygenerować tekst pisany ᴋᴀᴘɪᴛᴀʟɪᴋᴀᴍɪ lub jako ⁱⁿᵈᵉᵏˢ górny, szeroki, p̶r̶z̶e̶k̶r̶e̶ś̶l̶o̶n̶y̶, pisany od tyłu (ułyt do), do góry nogami (ᴉɯɐƃou ʎɹóƃ op), alfabetem morse’a, kodem binarnym, 𝘄𝘆𝗯𝗼𝗹𝗱𝗼𝘄𝗮𝗻𝘆, 𝘱𝘰𝘤𝘩𝘺𝘭𝘰𝘯𝘺 czy p̲o̲d̲k̲r̲e̲ś̲l̲o̲n̲y̲.
Przy każdej z zakładek możemy zobaczyć również ile znaków, słów i linijek (a raczej enterów) zawiera nasz tekst.
ortograf.pl
Niepoprawnie wstawione przecinki? Niepotrzebne spacje? Z pomocą przychodzi ortograf.pl. To narzędzie sprawdzi Twój tekst pod kątem poprawności językowej:
Jakie typy błędów są wykrywane?
– błędy ortograficzne. Np. Gatunek średniego ptaka wędrownego z rodziny kukułkowatych to grzegrzułka.
– błędy interpunkcyjne. Np. Wczoraj byliśmy na spotkaniu podczas, którego spotkaliśmy wielu ciekawych ludzi.– błędy pisowni małą i wielką literą. Np. Województwo Warmińsko-Mazurskie jest jednym z najpiękniejszych w Polsce.
– błędy pisowni/literówki. Np. Zasady stawiania przecinków moga niektórym sprawiać problemy.
– błędy pisowni partykuły nie. Np. Wyrazy nie występujące w słowniku.
– błędy fonetyczne. Np. Wakacje zaczynają się we poniedziałek.
– błędy frazeologiczne. Np. Nowy York to miasto jak z bajki, ale istnieje też inna strona medalu.
– błędy leksykalne. Np. Postanowił kontynuować dalej swoje przemówienie.
– błędy odmiany. Np. Agnieszka zawsze pamiętała o rodzinnym domie.
– błędy składniowe. Np. Wśród uczestniczek była ona bardziej najpiękniejsza.
– błędy typograficzne. Np. Litwo!Ojczyzno moja! Ty jesteś jak zdrowie.
– błędy w szyku wyrazów. Np. Mi się to tylko wydawało.
Narzędzie to nie tylko wskaże, w którym miejscu znajduje się błąd, ale również zaproponuje jego poprawienie. Moim zdaniem zawsze warto mieć je pod ręką.
LanguageTool
LanguageTool działa podobnie jak ortograf.pl z tą różnicą, że obsługuje ponad 20 języków i pozwala na zainstalowanie wtyczki w przeglądarce. Obsługuje też takie języki jak japoński, perski czy chiński.
Zecerka
Kolejne i ostatnie w tym zestawieniu narzędzie do poprawiania błędów językowych to zecerka.pl. W przeciwieństwie do dwóch pozostałych, Zecerka poprawia tekst automatycznie na podstawie wybranych przez nas funkcji, włącznie z dzieleniem wyrazów.
Lorem Ipsum
Lorem Ipsum to tekst, z którym każdy projektant z pewnością miał styczność – stosuje się go wypełniając ramki tekstowe, by pokazać jak projekt będzie docelowo wyglądał z treścią. Obecnie niemal wszystkie programy graficzne mają wbudowaną opcję wypełnienia takim tekstem, jednak Lorem Ipsum dodatkowo pozwala nam na wygenerowanie tekstu według ustawionych przez nas wytycznych: ilości akapitów, słów, bajtów lub list.
Lorem Ipsum jest jednym z najczęściej używanych narzędzi przez projektantów — zobacz pełną listę programów, które ułatwią pracę każdego projektanta. Zebrałem je w tym artykule.
What The Font / Fontsquirrel
Praca na tekście dotyczy nie tylko samej treści lub jego składu. Czasami niezbędne jest zidentyfikowanie jakiegoś kroju pisma w bitmapach lub krzywych. W takich sytuacjach z pomocą przychodzą takie serwisy jak What The Font oraz Fontsquirrel, a właściwie o dodatku, jakim jest Matcherator.
FontPair
Dobór krojów pisma jest jednym z najważniejszych etapów procesu projektowego. Fonty, jakich użyjemy decydują często nie tylko o wyglądzie samego projektu, ale także jego czytelności, niezależnie od tego, czy dotyczy on strony internetowej, aplikacji czy materiałów drukowanych.
Można to zrobić ręcznie, w czym niezwykle pomocny może być ten artykuł w serwisie Gramag. Można jednak skrócić ten proces korzystając z serwisów stworzonych w tym celu:
BONUS – kilka ciekawych stron…
Type Terms
Type Terms to prosta strona wyjaśniające podstawowe pojęcia typograficzne w języku angielskim. Na uwagę zasługuje jej design i wykonanie.
Arcade Font Writer
Arcade Font Writer to platforma pozwalająca na stworzenie napisu w stylu retro. Stworzony przez nas napis możemy zapisać w formacie PNG z przezroczystym tłem.
PhotoFunia Retro Wave
Retro Wave to jedno z wielu filtrów i prostych narzędzi w serwisie PhotoFunia. Nawiązuje on do stylistyki popkultury lat 80.
Mam nadzieję, że te narzędzia choć trochę ułatwią Ci pracę z tekstem! Korzystasz z nich? A może używasz innych? Daj mi znać w komentarzu!
Zdjęcie w nagłówku: Marcus dePaula / Unsplash