Darmowe zdjęcia do użytku komercyjnego — skąd je brać?

Dobrze dobrane zdjęcia są jak najwyższej jakości paliwo napędzające nasze projekty. Odpowiednie zdjęcie potrafi zwrócić uwagę odbiorcy lub podkreślić treść, którą chcesz przekazać. Biorąc jednak pod uwagę realia codziennej pracy ważne jest, by zachowując najwyższą jakość projektu zminimalizować czas, który musisz poświęcić na jego realizację. Z tego właśnie powodu nie znajdziesz tutaj niekończącej się listy serwisów ze zdjęciami (chociaż odnośnik do takiego artykułu znajdziesz niżej). Nie wyobrażam sobie przeglądania więcej niż kilku z nich w poszukiwaniu idealnego obrazka np. do posta na Facebooku, gdy gonią terminy. Dlatego skupiłem się na zebraniu kilku serwisów oferujących darmowe zdjęcia do użytku komercyjnego, z których korzystam na co dzień.

Licencje darmowych zdjęć do użytku komercyjnego

Zanim jednak przejdę do właściwej listy, kilka słów o licencjach. Nie będę rozpisywał się na temat licencji każdego z serwisów, te akurat łatwo znaleźć. Niektóre z nich udostępniają swoje zbiory na licencji CC0 (Domena publiczna), inne działają na własnych licencjach. Zaznaczę jednak, że każdy z serwisów, które tu zebrałem udostępnia swoje zbiory za darmo, do użytku komercyjnego i niekomercyjnego, dozwolona jest ich modyfikacja oraz nie ma potrzeby oznaczania autora.

Możesz więc korzystać z nich do woli, bez obawy o naruszenie praw autorskich. 🙂

Pixabay

Pixabay to zbiór, jak twierdzi hasło na stronie ponad 1,7 miliona zdjęć i filmów. Wśród nich znajdziemy zdjęcia, ilustracje, wideo, a także pliki wektorowe. Te ostatnie dostępne są do pobrania po zalogowaniu, tak samo jak materiały wyższej rozdzielczości.

Po wpisaniu hasła, które nas interesuje, możemy skorzystać z bardziej rozbudowanych filtrów umożliwiających wybór np. orientacji, rozmiaru, czy koloru dominującego na materiale.

Pexels

W codziennej pracy Pexels jest w moim odczuciu bliźniakiem serwisu Pixabay. Gdy szukam darmowych zdjęć niemal zawsze otwieram te strony w pierwszej kolejności. Warto dodać, że tutaj również znajdziemy darmowe filmy.

W przeciwieństwie do Pexels, Pixabay nie posiada jednak tak rozbudowanego filtrowania wyników wyszukiwania, pozwala jedynie przeglądać zbiory korzystając z kategorii. Brak opcji nadrabia jednak rozbudowaną bazą, co jest głównym powodem umieszczenia tego serwisu w zestawieniu. Dodatkowym atutem jest możliwość pobierania materiałów w najwyższej rozdzielczości bez potrzeby logowania.

Unsplash

Unsplash to kolejny duży serwis, który stworzy zgraną paczkę z Pixabay i Pexels. Oprócz podstawowej wyszukiwarki, na wstępie mamy dostęp do kategorii, według których możemy przeglądać zdjęcia, a po wpisaniu hasła serwis proponuje wiele podobnych haseł i materiałów.

Tutaj również nie musimy się logować, a materiały zawsze pobierane są w oryginalnej, najwyższej rozdzielczości.

StockSnap

StockSnap traktuję jako serwis „awaryjny”, gdy nie znajdę odpowiedniego zdjęcia na trzech poprzednich.

Serwis umożliwa przeglądanie zdjęć według podziału na aż 100 różnych kategorii. Wyszukiwarka jest dosyć prosta, ale precyzyjna, a każde zdjęcie również możemy pobrać w wysokiej jakości bez konieczności logowania.

Największym minusem serwisu jest jego komercyjny charakter, duże bloki ze sponsorowanymi zdjęciami sprawiają, że całość traci na czytelności.

Foodies Feed

A teraz mały bonus. Na co dzień nie korzystam z Foodiesfeed, ale serwis zwrócił moją uwagę już dawno temu i czeka na odpowiedni moment. Znajdziemy tutaj rewelacyjny zbiór ponad 1300 zdjęć jedzenia w najróżniejszym wydaniu. Co najważniejsze — zdjęcia są świetnej jakości i w pełni profesjonalne. Naprawdę robią wrażenie.

Osobiście nie korzystam z serwisu, ponieważ nie mam takiej potrzeby, ale myślę, że warto o nim wiedzieć i pamiętać, gdy trafimy na odpowiedniego klienta.

Za tak piękne zdjęcia musimy jednak zapłacić odpowiednią cenę w postaci sporej ilości reklam, a także kilku sekund, które musimy odczekać zanim plik się pobierze.

Myślę, że tych kilka serwisów w pełni wystarcza, by zawsze mieć dostęp do fajnych zdjęć. Który z nich najbardziej przypadł Ci do gustu? A może uważasz, że jakiegoś zabrakło? Daj mi znać w komentarzu!

Jeśli szukasz więcej tego typu serwisów, sprawdź ten świetny artykuł — na liście znajduje się ponad 70 serwisów oferujących darmowe zdjęcia do użytku komercyjnego. Miłego przeglądania. 😉

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Tweetuj
Share on linkedin
Poleć innym
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Arek Grasela

Arek Grasela

Pracuję jako projektant graficzny. W swojej pracy łączę wiedzę z zakresu marketingu, mediów społecznościowych i projektowania. W wolnych chwilach dzielę się pasją i doświadczeniem.