Przeskocz do treści
  • O mnie
  • Portfolio
  • Blog
  • Kontakt
Menu
  • O mnie
  • Portfolio
  • Blog
  • Kontakt
  • PL
  • EN
Menu
  • PL
  • EN
  • O mnie
  • Portfolio
  • Blog
  • Kontakt
Menu
  • O mnie
  • Portfolio
  • Blog
  • Kontakt

Jak skupić się w pracy zdalnej?

  • 28 marca 2020

Pandemia wirusa SARS-CoV-2 zwanego potocznie koronawirusem zmusiła wiele firm do zmiany swoich dotychczasowych przyzwyczajeń i reorganizacji podejścia do codziennych obowiązków. Wiele osób po raz pierwszy zmierzyło się z pracą w domu. To, co dla wielu projektantów jest codziennością, dla niektórych okazuje się nie lada wyzwaniem, w którym trzeba się zmierzyć z otoczeniem wielu rozpraszaczy. Jak więc skupić się pracując zdalnie? Mimo, że ostatnie lata spędziłem głównie pracując stacjonarnie w biurze, to praca zdalna we własnym otoczeniu i samodzielna organizacja zadań nie jest mi obca. Nie mam problemu ze skupieniem się na tym, co mam do zrobienia, głównie dzięki metodom, które sobie wypracowałem. Postanowiłem więc podzielić się własnymi przemyśleniami, pomysłami i wskazówkami na temat skupiania się w pracy zdalnej.

Zorganizuj sobie przestrzeń

W pracy biurowej nie ma chyba niczego gorszego niż źle zorganizowana przestrzeń — laptop w łóżku, na stole w kuchni, na ławie przy kanapie. Zdecydowanie nie pomaga to w skupieniu się, a przede wszystkim źle wpływa na Twoje zdrowie, ponieważ prędzej czy później Twoje plecy Ci to wypomną. Zadbaj więc o odpowiednią postawę przy pracy — pomoże Ci w tym odpowiednie biurko, fotel i monitor.

Zacznę od tego ostatniego. Nawet jeśli pracujesz przy laptopie to warto do niego podłączyć monitor, dzięki któremu Twoje plecy pozostaną wyprostowane, o ile będzie umieszczony na odpowiedniej wysokości.

Fotel — zapomnij o kolorowych fotelach dla graczy! Osobiście preferuję zdrowsze fotele ergonomiczne, ze wsparciem odcinka lędźwiowego pleców i zagłówka podpierającego kark. Dodatkowym plusem będzie przewiewna konstrukcja z siatki, szczególnie przydatna latem.

Biurko — w tym przypadku sprawa jest prostsza, chociaż to zależy od indywidualnych preferencji. Warto wybrać takie, w którym możemy regulować wysokość blatu i dostosować ją do naszego wzrostu. Świetną alternatywą jednak są biurka, podstawki i wszelkiego rodzaju uchwyty pozwalające pracować na stojąco. Mieszając pracę siedzącą i stojącą zrobisz dobry uczynek swojemu organizmowi. Więcej na ten temat (i nie tylko) możesz przeczytać u Natalii, na blogu Life Geek.

Najlepszym rozwiązaniem organizując sobie przestrzeń do pracy jest oczywiście osobne pomieszczenie w postaci gabinetu/biura/pracowni, jednak osobny kącik do pracy również może spełniać tę funkcję.

Planuj i rób przerwy

Poświęć codziennie chwilę i przemyśl co masz do zrobienia. Spróbuj wpisać to w ramy czasowe. Planuj zadania ogólnie na cały tydzień, a szczegółowo na każdy dzień. Dzięki takiemu podejściu nie musisz tracić czasu na zastanawianie się co masz do zrobienia i w jakiej kolejności. Łatwiej będzie Ci też zapanować nad czasem pracując w konkretnych godzinach, np. 8.00 – 16.00. To, że siedzisz w domu nie oznacza, że możesz nadrobić domowe obowiązki i inni również nie powinni tego od Ciebie oczekiwać. Pranie, sprzątanie i obiad poczeka, bo mimo wszystko jesteś w pracy.

Takie podejście do organizacji pozwala również na planowanie przerw, a te są niezwykle ważne. Skoro nie dojeżdżasz do pracy to automatycznie mniej się ruszasz. Pamiętaj więc po pierwsze o regularnych przerwach, a po drugie o odrobinę ruchu w czasie nich.

Nie siedź w piżamie i wstań wcześniej

Z pewnością skupieniu nie pomaga wyskoczenie spod kołdry prosto w wir obowiązków zawodowych. Prysznic, ubranie inne niż domowe (jednak mimo wszystko wygodne), chwila na rozruszanie się, kawa i śniadanie sprawiają, że powiesz swojemu mózgowi “ok, koniec spania, teraz idziemy do pracy“.

Odetnij się od rozpraszaczy

Radio, grający w tle telewizor, Netflix, Facebook, YouTube, koty i psy — to wszystko warto odstawić na czas pracy. Jeśli w Twojej głowie już pojawiła się myśl, że nie potrafisz pracować w kompletniej ciszy to zapraszam Cię do przeczytania kolejnej wskazówki.

W kwestii rozpraszaczy w postaci mediów społecznościowych czy filmów w sieci warto pomyśleć o osobnym profilu w przeglądarce, w którym będą zapisane osobne zakładki. Pomocną funkcją jest też stworzenie na komputerze osobnego pulpitu do pracy.

Zaplanuj… muzykę

Fortepian, gitara czy koncerty to rzeczy od lat obecne w moim życiu. Oczywisty jest więc fakt, że muzyka odgrywa w nim istotną rolę. Spełnia też ważną funkcję w czasie pracy, pomagając w skupieniu. Podchodzę do niej jednak z szacunkiem i rozwagą, bo nieumiejętnie dobrana sprawi, że efekt będzie zupełnie odwrotny.

Nauczyłem się jednak słuchać odpowiedniej muzyki przy odpowiednich projektach i niemal nigdy nie słucham tej samej muzyki w pracy i poza nią.

Co więc pomaga się skupić w czasie pracy? Można powiedzieć, że jest to kwestia zupełnie indywidualna, ale tylko do pewnego stopnia. Na podstawie badań amerykańskich naukowców (a jakże!) można wyszczególnić kilka gatunków, które wpływają pozytywnie na skupienie i ogólny nastrój. Należą do nich m.in. muzyka klasyczna czy muzyka z gier lub filmów. Dosyć interesującym “gatunkiem” są też wszelkie dźwięki tła. Mowa tutaj o dźwiękach otoczenia, takich jak rozmowy, szum wydawany przez papier czy deszcz — dźwięki, na które po jakimś czasie nasz mózg nie zwraca uwagi i je ignoruje.

Tutaj również mogę Cię odesłać do wpisu na blogu Natalii, w którym opisuje temat szerzej i nie(stety), to nie jest artykuł sponsorowany. 😀

Osobiście preferuję poniekąd połączenie właśnie dźwięków tła i faktycznej muzyki. Poniżej znajdziesz kilka playlist, które sam odpalam do pracy:

Concentrate Your Mind / Asian lofi hip hop to dosyć interesujący przykład. Ta muzyka łączy w sobie beaty hip-hopowe, tradycyjną muzykę azjatycką oraz wszelkiego rodzaju dźwięki otoczenia w formie deszczu, rozmów, śpiewu ptaków czy szumu wiatru. Mocno polecam.

Podobnym zestawieniem jest playlista Mellow Beats:

Często w skupieniu pomagają mi zespoły grające elektroniczny ambient jak Carbon Based Lifeforms czy Solar Fields. Gdy z kolei trzeba nieco podkręcić tempo i obroty w głowie z pomocą przychodzi nawiązujący klimatem do lat 80 elektroniczny synthwave. Gatunkiem, którego nie brakuje w czasie pracy jest też skandynawska muzyka folkowa, jednak nie jestem pewien czy nie jest to po prostu kwestia osłuchania, dzięki czemu już nie słucham jej aktywnie. 

Muzyka to jedno, liczy się również sposób odtwarzania. Uważam, że istotne jest też używanie komfortowych słuchawek (najlepiej nausznych), które pozwolą odciąć się od hałasów otoczenia. Sugerowałbym unikanie słuchawek dousznych, które nie są tak zdrowe. Głośniki są niezłym rozwiązaniem, o ile nie przeszkadzamy innym, a one same nie są zagłuszane przez inne dźwięki (np. hałas za oknem).

A czego Ty słuchasz w pracy? Czekam na Twój komentarz! Może i u mnie się sprawdzi. 🙂

Zadbaj o detale

Na koniec opiszę kilka prostych sztuczek, które można zastosować, by nieco oszukać nasz mózg i przestawić go w tryb “praca”.

  • Pulpit / profil w przeglądarce / zestaw narzędzi — czyli rzecz, o której wspomniałem już wyżej. Jeśli korzystamy z tego samego komputera do rozrywki i pracy to warto odciąć się jakoś od tych elementów rozrywkowych. Możemy tutaj stosować wiele różnych rozwiązań i testować je — sprawdzać co lepiej działa w kontekście skupienia. Może to być zmiana tapety na pulpicie lub włączony konkretny zestaw programów. A jeśli już przy programach jesteśmy to rzuć okiem na inne artykuły na moim blogu dotyczące właśnie nich:
    ► Warsztat grafika — 12 narzędzi, które ułatwią Twoją pracę
    ► Darmowe narzędzia online, które ułatwią Ci pracę z tekstem

  • Kolorystyka otoczenia — brzmi enigmatycznie, ale jeśli pracujesz na podświetlanej klawiaturze z opcją wyboru koloru możesz wybrać inny kolor do pracy, a inny do rozrywki. To kolejny z takich “mikro-sygnałów” wysyłanych do mózgu i informujących go, że jesteśmy teraz w pracy i musimy się skupić. Niby banał, ale sam korzystam z takiego rozwiązania od lat. Można ten pomysł rozszerzyć na oświetlenie led (np. zimne światło do pracy, a ciepłe do relaksu).

  • Walcz z rutyną — praca codziennie w tym samym otoczeniu bez wychodzenia potrafi sprawić, że dni zaczną zlewać się w jedną całość. Prostym urozmaiceniem może być słuchanie konkretnej muzyki na konkretny dzień tygodnia tak, by wprowadzić nieco różnorodności i świeżości.

  • Ułożenie niektórych elementów wystroju pomieszczenia — ustawienie roślin, złożenie łóżka lub przestawienie drobnych mebli w zależności od tego czy w danym momencie pracujemy czy nie. Doskonale tłumaczy to dr Anita Basińska, kierownik Katedry Projektowania na Uniwersytecie SWPS w Poznaniu. Wykładu można posłuchać w formie podcastu Strefy Designu Uniwersytetu SWPS:

Jakie są Twoje metody?

Oczywiście sposoby na skupienie i organizacja pracy to kwestia mocno indywidualna. Na każdego działają inne mechanizmy, co tym bardziej podkreśla, że warto testować różne rozwiązania i pomysły. Nie warto też stosować żadnych sztywnych zasad, a raczej traktować je jako wskazówki. Eksplorować, próbować i szukać swojego złotego środka między komfortem, a efektywnością pracy.

A jakie sposoby Ty stosujesz? Daj mi znać w komentarzu!

Zdjęcie w nagłówku: Slava Keyzman / Unsplash

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Tweetuj
Share on linkedin
Poleć innym
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Arek Grasela

Arek Grasela

Pracuję jako projektant graficzny. W swojej pracy łączę wiedzę z zakresu marketingu, mediów społecznościowych i projektowania. W wolnych chwilach dzielę się pasją i doświadczeniem.

To może Cię zainteresować:

Darmowe zdjęcia do użytku komercyjnego — skąd je brać?

Drewniane czcionki przedstawiające litery w różnych krojach pisma

Darmowe narzędzia online, które ułatwią Ci pracę z tekstem

czego wymagać zamawiając logo

Kliencie! Czego powinieneś wymagać zamawiając logo?

Facebook-f
Instagram
Behance
Linkedin-in
Arek Grasela Projektant Graficzny - Logo

© Arek Grasela | Polityka prywatności

Facebook-f
Instagram
Behance
Linkedin-in
Facebook-f
Instagram
Behance
Linkedin-in

© Arek Grasela

Ta strona korzysta z ciasteczek, by działać jak najlepiej. Korzystając z niej zgadzasz się na ich użycie. Kliknij tutaj, żeby dowiedzieć się więcej.

Zgadzam się