Książki dla projektantów: Detal w typografii

Na czytelność pisma drukarskiego wpływa wiele elementów — interlinia, światło międzyliterowe, wyrównanie tekstu czy choćby dobór odpowiedniego kroju. Znając jednak pewne zasady, którymi można się kierować w pracy dużo łatwiej stworzyć projekt, który będzie nie tylko estetyczny, ale też użyteczny i wygodny dla czytelnika. Detal w typografii jest wprowadzeniem do zagadnień z zakresu czytelności tekstu. Czego dokładnie możesz się dowiedzieć z tej książki?

O autorze

Jost Hochuli jest szwajcarskim typografem, a także autorem i wydawcą książek o typografii. Pobierał nauki m.in. u Adriana Frutigera. Obecnie prowadzi wykłady i seminaria z zakresu nauczania liternictwa, typografii oraz opracowania graficznego książki.

Czego się dowiesz z tej książki?

Na pierwszy rzut oka widać, że treść jest bardzo intuicyjnie podzielona. Można powiedzieć: od szczegółu do ogółu. W pierwszej kolejności autor omawia takie zagadnienia jak sam proces czytania. Dowiesz się więc jak wzrok porusza się po tekście i w jaki sposób na odbiór wpływa jego kształt, czyli dobór kroju pisma czy odpowiednie jego złożenie.

Żeby zrozumieć jednak w jaki sposób powinny wyglądać całe akapity autor najpierw skupia naszą uwagę na najmniejszych elementach, a więc najpierw na literze, następnie na całych wyrazach, wierszach i w końcu na łamach.

Detal w typografii zdecydowanie nie nauczy cię jak składać książki, ale zapozna z podstawowymi zagadnieniami dotyczącymi elementów wpływających na czytelność tekstów.

Czy „Detal w typografii” jest dla Ciebie?

Mimo, że książka (czy raczej książeczka) nie jest obszerna (zaledwie 60 stron) to zawiera dużo specjalistycznej wiedzy. Być może to sprawia, że jest dosyć trudna w odbiorze i wymaga skupienia.

Poleciłbym ją szczególnie osobom, które dopiero zaczynają zgłębiać swoją wiedzę w zakresie typografii, ale które są wystarczająco zmotywowane do przebrnięcia przez dosyć nieprzyjazny język. 😉

Kilka słów o wydaniu

Książki dotyczące projektowania graficznego to bardzo często przykłady pięknego składu, typografii i sztuki introligatorskiej. Dlatego w tym miejscu postaram się zwrócić uwagę na elementy wyróżniające każdą recenzowaną przeze mnie książkę. Spróbuję podzielić się tym, co mnie w nich zachwyciło.

Detal stylu w typografii przypomina bardziej broszurkę niż książkę. Niewielka ilość stron i dosyć kieszonkowe wymiary sprawiają, że może to być lektura na jedno posiedzenie lub niezbyt długą podróż.

Egzemplarz, który posiadam został wydany w 2018 roku przez wydawnictwo d2d.pl. Nie brakuje w nim przykładów składu, a niektóre elementy są zaakcentowane kolorem czerwonym. co ułatwia odbiór i zwiększa czytelność.

Nie zabrakło też kolofonu, w którym znajdują się informacje o autorach, a także użytych krojach pisma (jednym z nich jest Futura!), programie, w którym książka została złożona (oczywiście jest to Adobe InDesign) czy na temat papieru, na którym została wydrukowana. Pozwolę sobie zwrócić na niego szczególną uwagę, ponieważ jest wyjątkowo przyjemny w dotyku i ma niezwykle estetyczną, śnieżnobiałą barwę.

Jeśli czytałeś tę książkę podziel się w komentarzu swoimi przemyśleniami na jej temat! Jeśli ta recenzja pomogła ci w podjęciu decyzji o zakupie — daj mi znać! Czekam na twój komentarz!

Do przeczytania!

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Tweetuj
Share on linkedin
Poleć innym
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Arek Grasela

Arek Grasela

Pracuję jako projektant graficzny. W swojej pracy łączę wiedzę z zakresu marketingu, mediów społecznościowych i projektowania. W wolnych chwilach dzielę się pasją i doświadczeniem.